Dietetyczne i nie tylko dietetyczne leczenie cukrzycy typu 2

Cukrzyca będąca chorobą metaboliczną charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Choć istnieje także cukrzyca typu 1, to jednak ta typu 2 stanowi najczęstszą postać cukrzycy wśród populacji świata. W cukrzycy typu 2 pierwotnie dochodzi do zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę. I wówczas organizm wymaga nadmiernej produkcji ilości insuliny, co przekracza zdolności wydzielnicze trzustki. I wtedy poziom insuliny w naczyniach krwionośnych jest zbyt mały a następnie dochodzi do zaprzestania wydzielania insuliny.
Przewlekła cukrzyca uszkadza trzustkę, serce, naczynia krwionośne, nerki, wzrok. Lecz poprzez odpowiednio dopasowaną dietę można utrzymać stężenie glukozy we krwi w optymalnym zakresie i nie doprowadzać do dalszej degradacji narządów w ciele.

Leczenie cukrzycy typu 2 poprzez leki, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną

Istnieją różne metody leczenia cukrzycy. Zasadniczą rolę pełnią oczywiście leki obniżających poziom cukru w organizmie, lecz bardzo ważna jest także odpowiednia dieta oraz redukcja masy ciała, jeżeli taka istnieje a zazwyczaj w cukrzycy typu 2 takowa istnieje. Profilaktycznie ryzyko cukrzycy można zredukować poprzez zmianę diety i zmianę trybu życia z biernego na czynny. Podczas choroby cukrzycowej konieczne staje się zmienienie nawyków żywieniowych i zmiana stylu życia na aktywny fizycznie.
Aktywność fizyczna może obejmować zwykłe spacery lub biegi. Może również obejmować szereg ćwiczeń wykonywanych w domu lub na siłowni. Różnorodność ćwiczeń zależy od naszych pomysłów, od naszych predyspozycji, od wskazań instruktora, od urządzeń i przyborów do ćwiczeń. Ważne jest to, gdy pragniemy zrzucić wagę, aby ćwiczyć systematycznie i nieustannie zmieniać rodzaj ćwiczeń. Zmiana rodzaju ćwiczeń sprawia, że nasz organizm nie wpada w rutynę i szybciej spala tkankę tłuszczową.

Pożądane zmiany w stylu odżywiania

Zmiana diety w cukrzycy typu 2 i zmniejszenie masy ciała jest pierwszym i kluczowym czynnikiem decydującym o zmniejszeniu ilości cukru we krwi, osiągnięciu prawidłowych wartości cholesterolu i trójglicerydów , jak i poprawieniu jakości swojego życia. Leczenie dietetyczne w chorobie cukrzycowej typu 2 obejmuje odpowiednią ilość posiłków i odpowiednią jakość posiłków.

Kilka zasad ważnych przy odżywianiu a zwłaszcza odżywianiu w przypadku cukrzycy typu 2

– Spożywanie 5 posiłków dziennie o stałej porze (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) i niepodjadanie pomiędzy posiłkami, to najlepszy sposób zadbania o właściwe stężenie cukru we krwi.
– Sporządzanie potraw najzdrowszymi metodami takimi, jak gotowanie na parze, gotowanie w wodzie, grillowanie, pieczenie bez tłuszczu w rękawie, czy ewentualnie duszenie z bardzo małą ilością tłuszczu.
– Należy unikać potraw smażonych, jak i tych w panierce. Jest to bardzo ważne, gdyż po pierwsze potrawy smażone lub potrawy w panierce są wysokokaloryczne. A po drugie takie jedzenie podnosi bardzo cukier i utrzymuje go we krwi nawet do 5 godzin po posiłku.
– Warto unikać rozgotowywania potraw, jak na przykład ryżu, makaronu, kasz, płatów, gdyż rozgotowane posiadają wyższy indeks glikemiczny. Nie należy rozgotowywać również warzyw, bo rozgotowane warzywa również podnoszą cukier we krwi bardziej niż te nierozgotowane.
– Cukrzyk powinien bezwarunkowo zmniejszyć konsumpcję produktów mącznych, jak na przykład naleśników, krokietów, kopytek, pierogów. A jeżeli już konsumuje tego typu dania, to koniecznie nich spożywa je z dużą ilością świeżych surówek warzywnych, gdyż poprzez to spowolni wchłanianie cukru.
– Poza tym w diecie na niektóre warzywa należy zwracać szczególną uwagę, gdyż są kaloryczne i posiadają wysoki indeks glikemiczny a inne są wskazane cukrzykom, jak na przykład spożywanie brokułów, kalafiora, kapusty różnego rodzaju, ogórków, pomidorów, papryki, sałaty, szpinaku, rzodkiewek, pora, cebuli, cykorii, szparagi, boćwiny, grzybów.
– Spożycie owoców u diabetyków jest dość ograniczone, gdyż wiele owoców posiad dużą ilość węglowodanów. Dlatego owoce należy spożywać z umiarem i zjadać tylko do 300 gramów na dobę. Najlepiej, gdy owoce są dodatkiem do dań spożywanych w ciągu dnia. Cukrzyk powinien unikać spożycia owoców kandyzowanych oraz tych z puszki, gdyż zawierają one dużo cukru, jak i unikać owoców suszonych.