Brak miesiączki – czy dieta może go powodować?

Zbilansowana dieta ma wpływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie. Niewłaściwie skomponowane posiłki mogą sprzyjać występowaniu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, czy choroby układu krążenia. Spowodowane jest to nadmiarem niepożądanych, wykazujących szkodliwe działanie na zdrowie cukru oraz tłuszczów, głównie nasyconych oraz trans.

Wiąże się to ze spożywaniem zbyt dużej ilości posiłków o wysokiej wartości energetycznej. Jednak nie tylko nadmiar kalorii ma negatywny wpływ na zdrowie, ale także niewystarczająca ich ilość.

Brak miesiączki – czy to przez dietę?

Właściwa dieta ma na celu odżywić wszystkie komórki organizmu. Odżywianie zapewnia odpowiednie funkcjonowanie organizmu, utrzymanie jego homeostazy oraz wszystkich funkcji regulacyjnych. Układ hormonalny bierze udział w tych procesach, dlatego też nieracjonalna dieta może doprowadzić do zaburzeń wydzielania hormonów. Spowodowane jest to ogólnym osłabieniem organizmu.

Brak miesiączki – dieta odchudzająca

Nieprawidłowa dieta odchudzająca, która zawiera niewystarczającą ilość kalorii może doprowadzić do problemów z regularnym krwawieniem. Organizm pozbawiony potrzebnej do przeprowadzanie procesów metabolicznych energii musi nijako ją oszczędzać. Zbyt niska podaż kaloryczna może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania, a w skrajnych przypadkach do zaniku.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz w serwisie https://naszagazeta.pl/.

Niedobory pokarmowe

Na niedobory pokarmowe narażony jest każdy, kto nie potrafi odpowiednio skomponować posiłków, nie ma wiedzy żywieniowej, czy nie ma czasu na gotowanie. Niedobory pokarmowe, zwłaszcza białka oraz mikroelementów, takich jak żelazo mogą przyczyniać się do problemów z miesiączkowaniem.

 

Właściwa dieta determinuje stan zdrowia, dlatego też wszelki błędy żywieniowe mogą prowadzić do wielu schorzeń, między innymi zaniku miesiączki.