Dieta kontra stan zapalny

Stany zapalne mogą każdemu z nas utrudnić życie. Sam problem pojawia się dość często. Dlaczego? Bo to normalna reakcja organizmu na sytuację, w której komórki odpornościowe czują się zagrożone. Zwykle stan zapalny utrzymuje się przez kilka dni, następnie mija. Większym problemem jest przewlekły stan zapalny, który może prowadzić do poważnych konsekwencji (m.in. do rozwoju chorób zapalnych jelit lub chorób nowotworowych). Co można zrobić, by chronić się przed stanem zapalnym?

Wprowadzić kilka prostych zmian w swej diecie

Na czym polega dieta przeciwzapalna? Na sięganiu po te produkty, dzięki którym można w naturalny sposób złagodzić stan zapalny. Wiadomo, że najlepsze efekty przynosi tu dieta śródziemnomorska, bazująca na wielu korzystnych dla zdrowia składnikach.

Co warto jeść, by wspierać swój organizm?

W walce ze stanami zapalnymi dużą skutecznością wykazują się m.in. owoce i warzywa, oliwa z oliwek oraz produkty z pełnych ziaren zbóż. Szczególnie ważny jest tu wybór odpowiednich owoców i warzyw. Wiadomo, że przeciwzapalnymi właściwościami wykazują się m.in. borówki, aronie i czarne porzeczki, po które warto sięgać możliwie jak najczęściej. Wśród warzyw przeciwzapalnymi właściwościami wyróżniają się z kolei takie przysmaki, jak pomidory, szpinak, jarmuż, ciecierzyca (w artykule na portalu najpopularniejsze.pl dowiesz się więcej o ciecierzycy) oraz brokuły. Warto też docenić soję, fasolę i soczewicę. To kolejne składniki zdrowej diety, dzięki której można jeść smacznie, a jednocześnie zdrowo.

Dieta przeciwzapalna jest jednocześnie dietą, w której tłuszcze pochodzenia zwierzęcego pojawiają się bardzo rzadko. Mięso, ryby i nabiał mogą się w takiej diecie pojawiać, nie odgrywają jednak większej roli. Ich spożycie jest niskie, natomiast podstawą codziennego menu stają się produkty pochodzenia roślinnego. Dieta przeciwzapalna wyklucza jednocześnie takie używki, jak alkohol, którego nadmierne spożycie jest przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem.