Czym jest ubezpieczenie OC i jakie są kary w przypadku jego braku?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, lepiej znane nam jako OC, dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Istnieje obowiązek wykupienia ubezpieczenia samochodowego najpóźniej w dniu zarejestrowania danego pojazdu. Co warto jeszcze o nim dokładnie wiedzieć? Co grozi za jazdę bez takowego ubezpieczenia? Czy ubezpieczenie AC podobnie jak ubezpieczeni OC jest obowiązkowe? Sprawdziliśmy to za Ciebie!

Co to jest ubezpieczenie OC?

OC to ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Odpowiedzialność ta polega między innymi na ponoszeniu konsekwencji majątkowych działania własnego albo i osób trzecich. Każdego dnia w Polsce dochodzi do wielu wypadków drogowych i kolizji drogowych. Tak więc kierowcy muszą poruszać się samochodami, które mają opłacone ubezpieczenie OC. W przeciwnym wypadku kierowca poruszającymi się samochodem bez OC narażony jest na dodatkowe koszta, jak np. kary grzywny.

opis ubezpieczenia

Przekładając to z prawniczego języka na ten polski, oznacza to, że jeżeli na przykład podczas danej jazdy zagapisz się i uderzysz w poprzedzający Cię samochód, to będziesz zobowiązany do zapłacenia za naprawę powstałego uszkodzenia. Tak więc ponosisz konsekwencję majątkową swojego czynu, którego się dopuściłeś.

Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu samochodowym?

Na czym jeszcze polega ubezpieczenie? Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych według danej ustawy określa się jako ubezpieczenie OC samochodu. Chroni poszkodowanych w różnych zdarzeniach drogowych, głównie spowodowanych przez osobę, na którą wystawiona jest dana polisa od ubezpieczyciela. Pamiętaj, że jeśli chodzi o sprawcę, to sprawca zdarzenia nie może naprawić swojego samochodu korzystając z OC.

Kto taki powinien posiadać ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie te jest obowiązkowe praktycznie dla wszystkich pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Oznacza to, że kiedy posiadasz na przykład pojazd, skuter, motocykl, samochód, tira, czy jakikolwiek inny pojazd mechaniczny, to po prostu jesteś zobowiązany do zawarcia takiej o to umowy o ubezpieczenie samochodowe.

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy posiadacz danego pojazdu jest zobowiązany do wykupienia takiego OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego. Pamiętajmy, że jeśli sprowadzamy auto z zagranicy, jak np. z Niemiec, to również musimy mieć niemieckie ubezpieczenie auta lub odpowiednie ubezpieczenie zakupione w Polsce. Nie możemy sprowadzać auta na kołach bez OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Koszt ubezpieczenia OC zależny jest od wielu aspektów. Koszt ubezpieczenia jest ustalany indywidualnie. Na cenę ubezpieczenia wpływają takie czynniki jak:

  • Rodzaj pojazdu.
  • Markę pojazdu.
  • Wiek pojazdu.
  • Rok pojazdu.
  • Pojemność silnia.
  • Rodzaj paliwa.
  • Przebieg.

Obliczając cenę OC ubezpieczyciel bierze również pod uwagę:

  • Twoją historię ubezpieczeniową.
  • Twój wiek.
  • Płeć.
  • Okres posiadania prawa jazdy.
  • Stan cywilny.
  • Liczbę posiadanych dzieci.

Różnice w cenie ubezpieczeń OC zależą od tego, jakie wagi poszczególni ubezpieczyciele przekładają do wymienionych powyżej parametrów. Warto dodać, że polisa nl ubezpieczenie auta będzie kosztować inaczej w Polsce a w innych krajach. Oczywiście brak obowiązkowego OC powoduje, że kierowcy otrzymują kary za brak posiadania ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla wszystkich bez wyjątku. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o OC AC, to tylko OC jest obowiązkowe, a AC jest dodatkowe.

Kara za brak ubezpieczenia OC

jakie kary za brak OC

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w Polsce równa się koniecznością poniesienia kary. Mowa tutaj przede wszystkim o karze finansowej. Ile wynosi? Wysokość danej kary określana jest w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.

W 2021 wysokość minimalnego wynagrodzenia wynosi 3010 złotych brutto co również oznacza, że jeżeli nie wykupiłeś OC, to możesz liczyć się z karą 6200 złotych.

  1. 3 dni bez ważnej polisy – 20 procent pełnej opłaty.
  2. 4 a 14 dni bez ważnej polisy – 50 procent pełnej opłaty.
  3. Powyżej 14 dni bez ważnej polisy – 100 procent pełnej opłaty.

Oczywiście warto sprawdzić jakie aktualnie są kary za brak ubezpieczenia OC. Zmieniają się one dość często, dlatego warto być na bieżąco z tym tematem, a najlepiej to po prostu zawsze pamiętajmy o tym, aby wykupić ubezpieczenie samochodowe OC.