o paleniu papierosów

Palenie papierosów – jakie wywołuje skutki? Co warto wiedzieć?

Dzięki paleniu papierosów, cygar i tytoniu do żucia nikotyna jest jednym z najczęściej używanych narkotyków uzależniających w Polsce. W naszym kraju 31% mężczyzn i 20% kobiet paliło tytoń przynajmniej raz w miesiącu poprzedzającym wywiad. Czy również palisz papierosy? Doskwiera Ci uzależnienie od nikotyny? Poznajmy więc fakty na temat tego, jak na człowieka wpływa palenie papierosów.

Co mówią statystyki na temat palenia papierosów?

palenie papierosów

Statystyki Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (z USA) wskazują, że palenie tytoniu pozostaje główną przyczyną zgonów, której można zapobiec w Stanach Zjednoczonych, powodując około 440 000 przedwczesnych zgonów każdego roku i powodując roczny koszt ponad 75 miliardów dolarów bezpośrednich kosztów medycznych związanych z paleniem.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich czterech dekad palenie papierosów spowodowało około 12 milionów zgonów, w tym 4,1 miliona zgonów z powodu raka, 5,5 miliona zgonów z powodu chorób układu krążenia, 2,1 miliona zgonów z powodu chorób układu oddechowego i 94 000 zgonów niemowląt związanych z paleniem matek w czasie ciąży.

Palenie bierne, dym bierny – co warto wiedzieć?

Dym bierny, znany również jako dym tytoniowy środowiskowy, jest mieszaniną dymu wydzielanego przez palący się koniec wyrobów tytoniowych (dym ze strumienia bocznego) i głównego strumienia dymu wydychanego przez palaczy. Jest to złożona mieszanina zawierająca wiele substancji chemicznych (w tym formaldehyd, cyjanek, tlenek węgla, amoniak i nikotynę), z których wiele jest znanymi czynnikami rakotwórczymi. Osoby niepalące narażone na bierne palenie w domu lub w pracy zwiększają ryzyko zachorowania na choroby serca o 25 do 30 procent, a raka płuc o 20 do 30 procent.

Ponadto bierne palenie powoduje problemy z oddychaniem u osób niepalących, takie jak kaszel, flegma i zmniejszona czynność płuc. Dzieci narażone na bierne palenie są bardziej narażone na zespół nagłej śmierci niemowląt, ostre infekcje dróg oddechowych, problemy z uszami i cięższą astmę.

Palenie papierosów i tytoń wywołuje wiele chorób

skutki palenia papierosów

Od 1964 r. 28 raportów Surgeon General na temat palenia i zdrowia stwierdza, że używanie tytoniu jest najczęstszą przyczyną chorób niepełnosprawności i śmierci, których można uniknąć w Stanach Zjednoczonych. W 1988 r. Naczelny Chirurg stwierdził, że papierosy i inne formy tytoniu takie jak cygara, tytoń fajkowy i tytoń do żucia, są uzależniające, a nikotyna jest narkotykiem w tytoniu, który powoduje uzależnienie.

O nikotynie i uzależnieniu od nikotyny

Nikotyna zapewnia niemal natychmiastowe „kopnięcie”, ponieważ powoduje wydzielanie adrenaliny z kory nadnerczy. Pobudza to ośrodkowy układ nerwowy i gruczoły dokrewne. Następnie to powoduje nagłe uwolnienie glukozy. Po stymulacji następuje depresja i zmęczenie. Z kolei to prowadzi użytkownika do poszukiwania większej ilości nikotyny.

Nikotyna jest łatwo wchłaniana z dymu tytoniowego w płucach i nie ma znaczenia, czy dym tytoniowy pochodzi z papierosów, cygar czy fajek. Po prostu takie a nie inne jest działanie nikotyny. Palenie papierosów jest więc niezdrowe i wywołuje wiele skutków ubocznych. Nikotyna jest również łatwo wchłaniana podczas żucia tytoniu. Przy regularnym stosowaniu tytoniu poziom nikotyny gromadzi się w organizmie w ciągu dnia i utrzymuje się przez noc. Tak więc codziennie palacze lub osoby żujące są narażeni na działanie nikotyny przez 24 godziny każdego dnia. Nastolatkowie, którzy żują tytoń, są bardziej skłonni niż osoby niepalące, aby ostatecznie stać się palaczami papierosów.

Uzależnienie od nikotyny powoduje objawy odstawienia, gdy osoba próbuje rzucić palenie. Na przykład badanie wykazało, że gdy chroniczni palacze byli pozbawieni papierosów przez 24 godziny, nasilali się w nich gniew, wrogość i agresja oraz utrata współpracy społecznej. Osoby cierpiące na odwyk również potrzebują więcej czasu, aby odzyskać równowagę emocjonalną po stresie. W okresach abstynencji i/lub głodu palacze wykazują upośledzenie w szerokim zakresie funkcji psychomotorycznych i poznawczych. Np. takich jak rozumienie języka.