Kupno samochodu używanego a wada ukryta

Kupiłeś wymarzony samochód używany, jednak już podczas pierwszych dni użytkowania okazało się, że nie do końca jest on w takim stanie, jak przekonywał sprzedający? W takim razie pamiętaj, że jako kupujący masz swoje prawa. Już teraz dowiedz się co robić w momencie, gdy samochód posiada wadę ukrytą.

Roszczenia kupującego a szczegóły umowy

Oczywiście żeby można było walczyć ze sprzedającym w kwestii odzyskania należności za samochód z wadą ukrytą, w umowie muszą być zawarte odpowiednie punkty. Mowa tutaj o uprawnieniach kupującego co do rękojmi. Uprawnienia do tytułu rękojmi powinny być uwzględnione w umowie. Oczywiście, gdy taką możliwość wykluczono, to i tak można ubiegać się o odszkodowanie lub możliwość zwrotu auta po zakupie, jednak będzie to nieco bardziej skomplikowane.

Pismo do sprzedawcy

Kupując samochód używany z ukrytą wadą, kupujący ma prawo żądać naprawy, zwrotu auta lub wypłaty odszkodowania. Oczywiście w tym celu jest potrzebny kontakt ze sprzedawcą. Możemy to zrobić np. listownie, gdzie zaznaczymy, że sprzedawca będzie mógł osobiście sprawdzić ukryte wady. Gdy sprzedawca nie ustosunkuje się do takiego pisma, to będzie to na jego niekorzyść. Oczywiście warto gromadzić wszystkie w sprawie. Zdjęcia, wypowiedzi sprzedawcy, czy też dowody potwierdzające intencjonalne ukrycie wady. Dzięki temu będzie nam łatwiej dochodzić naszych praw.

Pamiętajmy, że sprzedawca jednak również ma swoje prawa. Roszczenia kupującego mogą po prostu okazać się nieuzasadnione, a wtedy warto skorzystać z praw, które są po stronie sprzedawcy. Więcej szczegółów znajdziemy jednak na pewno w momencie, gdy skontaktujemy się z profesjonalną kancelarią prawną.