Odszkodowanie za zderzenie się z dzikim zwierzęciem – co warto wiedzieć?

W Polsce od zawsze dzikie zwierzęta są zagrożeniem na drogach. Ostatnio jednak pojawiają się one znacznie częściej w różnych miejscach. Nie tylko gdzieś na trasie, ale nawet i w mieście. Czy w sytuacji zderzenia z dzikim zwierzęciem typu sarna można ubiegać się o odszkodowanie? Jak wygląda postępowanie w takiej sprawie?

Zderzenie z sarną a odszkodowanie

Nie ma co ukrywać, że najczęściej na polskich drogach dochodzi do zderzeń samochodów osobowych właśnie z sarną. To zwierzę można najczęściej spotkać na polskich drogach. Są one zwinne i szybkie i potrafią momentalnie pojawić się przed maską pojazdu. Oczywiście za zderzenie z sarną można uzyskać odszkodowanie w momencie, gdy właściciel pojazdu posiada polisę ubezpieczeniową AC. Jednak co ciekawe, również w momencie braku takiego ubezpieczenia można ubiegać się o odszkodowanie. Jednak tylko w ściśle określonych sytuacjach, które określają przepisy prawne.

Odszkodowanie za zderzenie z dzikim zwierzęciem

Jeśli chcemy uzyskać odszkodowanie i mamy polisę AC, to musimy dowiedzieć się, czy warunki umowy zakładają taką opcję. Jeśli tak, to możemy ubiegać się o odszkodowanie. Z reguły wszystkie firmy oferują w ramach AC ubezpieczenie od zderzeń z dzikimi zwierzętami, jednak na pewno warto się upewnić, czy taka opcja jest dostępna.

Z kolei jeśli nie mamy polisy ubezpieczeniowej AC, to istnieją warunki, kiedy o takie odszkodowanie za zderzenie można się ubiegać. W takim przypadku należy wejść na drogę sądową z zarządcą drogi. Jednak tutaj szanse wielokrotnie są określane na bardzo niskie, a proces sądowy może trwać bardzo długo. Chociaż nie oznacza to, że sytuacja jest nie do wygrania. Przecież wszystko może się zdarzyć, prawda? A w dodatku każda sytuacja jest inna. Oczywiście szanse na uzyskanie pieniędzy z tytułu odszkodowania maleją praktycznie do zera w momencie, gdy na drodze mijaliśmy znak A-18b, który informuje kierowcę o tym, że na danym odcinku drogi mogą pojawić się dzikie zwierzęta. W takim przypadku to kierowca musi zachować szczególną ostrożność, aby nie spotkać się ze zwierzęciem.