Czy prawo nakazuje wyprowadzać psy na smyczy?

W ostatnim czasie temat psów w Polsce jest bardzo głośny. Niestety, ale wielu właścicieli swoich czworonogów wręcz nie potrafi utrzymać i przypilnować, przez co często dochodzi do pogryzienia człowieka przez psa. Obecnie jednak prawo nie nakazuje wprost na właścicieli czworonogów obowiązku wyprowadzania psa na spacer na smyczy. Właściciele psów też nie muszą borykać się z prawem jeśli chodzi o pilnowanie psów, ponieważ przepisy w tym temacie mają jeszcze sporo braków.

O smyczy i kagańcu u psów

Używanie smyczy wynika z konieczności zachowania danego psa, podobnie jak i używanie kagańca. Wynika to również z kontroli nad zwierzakiem, przez co właściciel za sprawą założenia kagańca swojemu psu gwarantuje bezpieczeństwo psu, jak i innym osobom w otoczeniu. Spełnione warunki panowania nad psem w stopniu gwarancji bezpieczeństwa jednak nie określa jasno wymagań co do spacerowania psem na smyczy lub w kagańcu.

Co gdy pies ugryzie?

W przypadku ugryzienia przez psa, to jego właścicielowi mogą grozić poważne konsekwencje. Jeśli osoba ugryziona dokona uszczerbku na zdrowiu, to właściciel zwierzęcia może być ścigany z urzędu. Jeśli charakter był nieumyślny i nie doszło do poważnego uszczerbku, to wejście na drogę sądową należy tylko do decyzji poszkodowanego.

Pamiętajmy żeby na spacerze z psem zachować ostrożność, aby uniknąć wysokiego mandatu. Zachowaj kontrolę nad zachowaniem psa. Naucz swojego pupila komendy przywołania psa, a jeśli to w Waszym przypadku nie działa, to należy skorzystać z kilku lekcji u behawiorysty.