Istnieje wiele rodzajów masaży, a każdy z nich dobierany jest indywidualnie do potrzeb klienta. Ten rodzaj zabiegu wykorzystywany jest w formie rehabilitacji, jak i w celu relaksacyjnym.
Najpopularniejsze rodzaje masaży
Masaż leczniczy
To jeden z najpowszechniejszych typów masażu. Jest to jeden z rodzajów fizjoterapii. Z reguły na masaż leczniczy decydują się pacjenci, którzy doznali kontuzji lub nie radzą sobie z doskwierającym m.in pleców, czy szyi. Masaż ten jest wskazany w szczególności dla osób, które odczuwają nawracające dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa, ramion, nóg czy głowy
Masaż leczniczy ma na celu usprawnienie przepływu krwi odprowadzenie zbędnych substancji przemiany materii i , przyspieszyć regenerację naszego organizmu. Masaż ten zmniejsza napięcie mięśni oraz przyśpiesza ich regenerację.
Bardzo często z takiego rodzaju zabiegu korzystają osoby niepełnosprawne lub osoby podczas rehabilitacji.
Techniki w masażu leczniczym:
Ugniatanie wykorzystywane jest to w celu pobudzenia regeneracji tkanki mięśniowej.
Głaskanie uciskaniu palcami powierzchni skóry i wykonywaniu ruchów posuwistych. Masażysta wykonuje ruch w taki sposób, aby jego kierunek przebiegał w zgodzie z przebiegiem naczyń krwionośnych
Oklepywanie sposób ten służy w szczególności w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych i podniesieniu temperatury w konkretnej partii ciała.
Masaż limfatyczny
Jest to delikatny i powolny masaż, który ma na celu pobudzenie aktywności naczyń limfatycznych i niwelację obrzęku.
Masaż ten pomaga przenosić płyny z tkanki śródmiąższowej do naczyń limfatycznych, niwelując przy tym obrzęk i stymulując układ odpornościowy do pracy. Masaż wpływa korzystnie na pozbycie się toksyn z organizmu. Ta specjalistyczna forma masażu ukróca czas rekonwalescencji głównie przez zniwelowanie pooperacyjnego obrzęku.
Masaż ten powinien być stosowany według indywidualnych potrzeb pacjenta.
Wskazany jest w przypadku:
-obrzęków i zastoi limfatycznych
-cellulitu
-urazów
Masaż sportowy
Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie. Dobierany jest na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu z pacjentem oraz po przeprowadzeniu badania.
Można wykonać go w każdym okresie cyklu treningowego, startowego a także w czasie między tymi cyklami. Wykonuje się go przede wszystkim w celu wspomożenia aktywności fizycznej, ale także w przypadku osób zawodowo uprawiających sport. Z tego rodzaju masaży nie powinny korzystać osoby nieuprawiające sportu. W rzeczywistości masaże najczęściej wykonywane są przed treningiem, a głównym celem tego zabiegu jest odpowiednie przygotowanie aparatu ruchu do intensywnego wysiłku, a także po treningu w celu jak najszybszej regeneracji.
Jego celem jest:
-Zmniejszenie dolegliwości bólowych bezpośrednio po zawodach oraz po intensywnych treningach.
-Poprawa samopoczucia i komfortu organizmu
-Usprawnienie efektywności treningów i progresu
-Wcześniejsza profilaktyka urazów – masaż ten przyśpiesza gojenie mikrourazów.
Masaż relaksacyjny z olejem to poezja. Mógłbym powtarzać w nieskończoność.